آخرین مطالب

برنج،‌ فارس را می‌خشکاند

برنج،‌ فارس را می‌خشکاند

تفاوت کشت برنج در فارس نسبت به استان‌های دیگر دراین است که بخش قابل‌توجهی از کشت برنج دراستان با آب‌های زیرزمینی صورت می‌گیرد.

همشهری آنلاین-ستاره حجتی: فارس مانند سایر استان‌های کشور، در سال آبی گذشته خشکسالی شدیدی را تجربه کرد و براساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، به سال خشک دیگری پا گذاشته است. کاهش بیش‌از ۵۰درصدی بارندگی‌ها دراین استان از یک‌سو و برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی زیر زمینی برای کشاورزی به‌ویژه برای برنج‌کاری، نه فقط فارس را درمیان ۱۰ استان نخست دارای تنش شدید آبی در کشور قرار داده، بلکه رتبه نخست فرونشست زمین، حاصل از خالی شدن سفره‌های آب زیرزمینی را نیز به این استان اختصاص داده‌است.

درچنین شرایطی و با وجود ممنوعیت کشت برنج دراین استان ازسال ۱۳۹۷ تاکنون، الگوی کشت به‌ویژه در شهرستان‌های مرودشت، سپیدان، ممسنی و رستم، فیروزآباد و جهرم تغییر نکرده‌است. براساس اعلام شرکت آب منطقه‌ای فارس، حدود ۸۰درصد از کشت برنج این استان از منابع آب زیر زمینی تغذیه می‌کند و همین موضوع فارس را از استان‌هایی مانند خوزستان، مازندران، گلستان و گیلان که با آب‌های سطحی کشت برنج را انجام می‌دهند، متمایز کرده‌است

https://www.hamshahrionline.ir/news/632515/

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش