آخرین مطالب

جلوه‌گری ایثار و همدلی در روزهای کرونایی؛ اهدای رایگان کپسول‌های اکسیژن توسط شهروند شیرازی به بیماران

جلوه‌گری ایثار و همدلی در روزهای کرونایی؛ اهدای رایگان کپسول‌های اکسیژن توسط شهروند شیرازی به بیماران

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  شیراز ، این روزها که بیماری کرونا همه جهان را درگیر کرده و هر روز آماری از افراد مبتلا و فوتی‌های آن مطرح می‌شود، شاید بسیاری گمان کنند که این بیماری دردی است که بر جهان افتاده که تبعات اجتماعی و اقتصادی بسیاری نیز داشته است. 

اما این تنها یک وجه ماجرا است، اگر با دید وسیع‌تری نگاه کنیم در ایران اسلامی جلوه‌هایی از مهر و همدلی در این ایام رخ داد که نه تنها غنای فرهنگ ایرانی اسلامی ما را به رخ جهان کشید بلکه نشان داد که در سختی‌ها و مشکلات است که گوهر وجودی آدمی جلوه می‌کند. 

این گوهر وجودی آدمی را می‌توان در چشمان خسته آن پرستار و پزشکی دید که با وجود دوری از خانواده و سختی‌ها کار این روزها خود را وقف درمان بیماران کردند یا در گروه‌های جهادی و مردمی که پابه‌پای کادر درمان و پزشکی برای تهیه و تولید ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده به صورت خودجوش وارد میدان شدند. گروه‌های مردمی که اقدام به توزیع اقلام بهداشتی و معیشتی میان نیازمندان کردند؛ همه جلوه‌های این گوهر وجودی آدمی است.

در نیمه شعبان سال گذشته مقام معظم رهبری در سخنانی فرمودند « همه این حرکت‌های ارزشمند نشان‌دهنده عمق و رسوخ فرهنگ اسلامی در مردم است و برخلاف خواسته برخی که در یکی دو دهه اخیر تلاش کردند فرهنگ اسلامی- ایرانی را تحقیر و مردم را متوجه سبک زندگی غربی کنند، این حرکت‌ها نشان داد خوشبختانه احساس تفکر و فرهنگ اسلامی و زنجیره ارزش‌های اسلامی در مردم ایران قوی و راسخ است».

ایشان در ادامه با اشاره به مشکلات و سخت شدن شرایط زندگی برای برخی افراد جامعه به علت تبعات ناشی از کرونا افزودند: « افرادی که توانایی و تمکن مالی دارند، فعالیت‌های وسیعی را به‌منظور کمک به نیازمندان آغاز کنند، به‌خصوص که در آستانه ماه مبارک رمضان که ماه انفاق و ایثار است، قرار داریم. خوب است که در ماه مبارک رمضان یک رزمایش گسترده برای مواسات، همدلی و کمک مؤمنانه به نیازمندان و فقرا در جامعه شکل بگیرد و برای اثبات ارادتمان به امام زمان(عج) صحنه‌ها و جلوه‌هایی از جامعه مهدوی را که جامعه‌ای همراه با قسط، عدل، عزت، علم، برادری و همیاری است، به‌وجود آوریم». 

حال در یک حرکت زیبا یکی از شهروندان شیرازی بدون هیچ تبلیغ و ابزار رسانه‌ای و تنها برای رضای خدا اقدام به اهدای کپسول اکسیژن برای بیماران کرونایی کرده است. ناصر حیدری، حدود 70 سال سن  دارد و با وجود اینکه در یکی از محلات به اصطلاح کم برخوردار شهر شیراز ساکن است اما از ابتدای شروع کرونا تاکنون 80 کپسول اکسیژن خود را به صورت مرتب و رایگان به بیماران کرونایی اهدا می‌کند. 

وی در گفت‌وگو با تسنیم خود را اصالتا اهل خرامه معرفی می‌کند که 30 سال است در نصرآباد شیراز ساکن شده است. شغل وی تراشکاری بوده و این کپسول‌های اکسیژن روزگاری به معادن و برای فعالیت‌های جوشکاری اجاره داده می‌شده اما این روزها برای امر مقدسی استفاده می‌شود و آن اهدای نفس به بیماران است. 

کار آقای حیدری که کاملا به صورت خودجوش، گمنام و بدون هیچ توقع و انتظاری انجام می‌شود کمتر از کار کادر درمان یا گروه‌های جهادی نیست و این جلوه‌گری مهربانی مردم این دیار را باید مدیون کرونا بود. 

به گفته این نیک‌اندیش شیرازی مردم به صورت شبانه‌روزی می‌توانند برای بردن کپسول مراجعه کنند و تاکنون از همه نقاط شهر شیراز از شمالی‌ترین نقطه تا روستاهای اطراف شیراز همه آقای حیدری را می‌شناسند و به وی مراجعه می‌کنند. 

در زمانی که مصاحبه ما با این خیر شیرازی صورت گرفت وی 40 کپسول خود را به مردم داده بود که اگر بنا بود از این راه امرار معاش کند، روزانه 2 میلیون و 400 هزار تومان می‌شد اما وی با همتی بلند و مناعتی سترگ می‌گوید: « خدا به من داده بقیه هم از این لطف خدادادی استفاده کنند؛ دنبال مادیات نیستم و تنها برای رضای خدا این کپسول‌ها را به مردم می‌دهم». 

وی در حین گفت‌وگو یک تکه کلام دارد که بسیار قابل تامل است و آن اینکه « آنقدر این چیزها بماند که آدمی نباشد» به عبارتی این نیک‌اندیش شیرازی بیش از دنیا به فکر آخرت است و معتقد به اینکه دنیا فانی است و تنها یک نام نیک از انسان باقی می‌ماند. 

از آقای حیدری می‌پرسم که مردم چگونه شما را پیدا می‌کنند، می‌گوید: دست به دست چرخیده و شماره تلفنم را دارند هر ساعت از شبانه روز که تماس بگیرند آدرس می‌دهم برای بردن کپسول مراجعه می‌کنند. 

این نیک اندیش شیرازی 80 کپسول اکسیژن دارد که کارهای مربوط به پر کردن اکسیژن را نیز خود انجام می‌دهد بدون اینکه از مردم و بیماران بابت این موضوع پولی طلب کند. 

دریادلانی مانند آقای حیدری در گوشه گوشه این شهر هستند کافی است که خوب نگاه کنیم و به گفته سهراب سپهری چشم‌ها را خوب بشوییم. جلوه‌های ایثار و مهربانی مردم این دیار را پایانی نیست روزی در قالب رزمایش کمک‌های مومنانه و روزی در قالب نیک‌اندیشی‌هایی نظیر کمک آقای حیدری به بیماران کرونایی. 

انتهای پیام/424 / ع

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش